Recenzja i porównanie Creality Ender 3 S1 i S1 Pro

Seria Creality Ender 3 to dość popularne drukarki 3D wśród twórców druku 3D, od niedrogiego Endera 3 dla początkujących po Ender 3 V2, a teraz mamy najnowsze Ender 3 S1 i Ender 3 S1 Pro. Dzisiaj przyjrzymy się tym dwóm drukarkom 3D i poznamy różnice oraz podobieństwa między nimi.

Recenzja Creality Ender 3 S1 i S1 Pro

Ender 3 S1, uznany przez All3DP za najlepszą drukarkę 3D w cenie poniżej 500 dolarów, jest łatwą w obsłudze drukarką 3D o przyzwoitych właściwościach druku, a tymczasem Ender 3 S1 Pro jest znacznie bardziej profesjonalną wersją lub ulepszeniem Endera 3 S1.

Zarówno Ender 3 S1, jak i S1 Pro mają podobne kształty i prawie taką samą objętość druku, jak ich poprzednicy. Poza tym mają między sobą duże podobieństwa. Dlatego w tej recenzji omówimy te dwie drukarki wraz z podobieństwami i różnicami.

Zacznijmy teraz od ich podobieństw, aby zobaczyć, dlaczego wyróżniają się jako drukarki 3D wyższego poziomu w porównaniu z budżetowymi drukarkami 3D.

32-bitowa cicha płyta główna

Niektóre budżetowe drukarki 3D w opisie twierdzą, że mają cichą płytę główną, ale ostatecznie okazało się, że w codziennym użytkowaniu wcale tak cicho nie pracują. Ale w Ender 3 S1 lub S1 Pro elektronika i elementy mechaniczne są dobrze obsługiwane przez cichą płytę główną, a podczas drukowania słychać znacznie mniej hałasu.

Dwubiegowa wytłaczarka bezpośrednia Sprite

Nowa bezpośrednia dwubiegowa wytłaczarka Sprite w Ender 3 S1 lub S1 Pro zapewnia silniejsze podawanie żarnika niż wcześniej. Zapewnia to drukarce większą siłę wytłaczania i poprawia stabilność podawania różnych materiałów.

Mówi się, że nowa dwubiegowa wytłaczarka bezpośrednia może wytworzyć siłę pchania do 80 N, co zapewnia płynne podawanie włókien i niezawodne wytłaczanie bez poślizgu.

Niewielka różnica polega na tym, że bezpośrednia wytłaczarka Sprite w Ender 3 S1 Pro składa się w całości z metalowego elementu, który jest bardziej niezawodny niż ten w drukarce 3D Ender 3 S1.

Sonda dotykowa CR umożliwia automatyczne poziomowanie łóżka

Wyposażona w dokładne 16 punktów (4*4 równomiernie rozmieszczonych na powierzchni łóżka) automatyczne poziomowanie, nowa sonda CR-touch zastosowana w Ender 3 S1 lub S1 Pro uwalnia nas od wyczerpującego, ale niezbyt niezawodnego poziomowania ręcznego (szczególnie dla początkujących). Aby wypoziomować stół drukarki, wystarczy wybrać funkcję automatycznego poziomowania na panelu sterowania, a sonda przesunie się nad stołem i zakończy poziomowanie automatycznie.

Konstrukcja z podwójną osią Z

Aby zwiększyć stabilność i precyzję osi Z, drukarka 3D Ender 3 S1 lub S1 Pro jest wyposażona w dwa silniki osi Z, które przesuwają głowicę drukującą w górę i w dół wzdłuż dwóch śrub pociągowych osi Z.

Wygodne napinacze pasków w osi X i Y

Napinacze zaprojektowane z pokrętłem zarówno na osi X, jak i Y to kolejny plus dla Endera 3 S1 lub S1 Pro. Napinacze te zapewniają wygodne napinanie paska w osiach X i Y, aby zapobiec przesuwaniu się warstw paska spowodowanego luźnym paskiem.

Wznowienie druku podwójnego

Zarówno drukarki Ender 3 S1, jak i S1 Pro automatycznie wstrzymają drukowanie w przypadku nieoczekiwanej awarii zasilania lub wykrycia pęknięcia lub przestoju żarnika przez fabrycznie zainstalowany czujnik żarnika. A po przywróceniu zasilania lub uzupełnieniu nowego żarnika wystarczy wybrać funkcję wznowienia drukowania, aby kontynuować niedokończony obiekt.

Szybki montaż w 6 krokach

Ender 3 S1 ma większość części wstępnie zmontowanych, podczas gdy Ender 3 S1 Pro
jest dostępny w cenie 96 $ w postaci wstępnie zmontowanej. Obydwa umożliwiają szybki montaż w 6 krokach. Jedyna różnica polega na tym, że montaż Endera 3 S1 Pro jest znacznie łatwiejszy i szybszy niż S1.

Przejdźmy teraz do kolejnej części tej recenzji. Na tym właśnie polegają różnice pomiędzy drukarką 3D Ender 3 S1 i S1 Pro.

4,3-calowy ekran dotykowy VS z pokrętłem

Muszę powiedzieć, że 4,3-calowy ekran drukarki 3D Ender 3 S1 lub S1 Pro zapewnia lepszy i wyraźniejszy widok menu i stanu bieżącego drukowania niż mniejsze ekrany w większości budżetowych drukarek 3D.

Istnieje jednak duża różnica między ekranami o przekątnej 4,3 cala w tych dwóch drukarkach. W Enderze 3 S1 ekran obsługuje się za pomocą pokrętła, natomiast Ender 3 S1 Pro jest ekranem dotykowym. I szczerze mówiąc, większość z nas wolałaby ekran dotykowy.

Kolejną różnicą są języki dostępne na tych dwóch różnych ekranach.
Ekran Endera 3 S1 obsługuje tylko język chiński i angielski, podczas gdy ekran dotykowy S1 Pro obsługuje 9 różnych języków, w tym chiński, angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, portugalski, rosyjski i turecki.

Jeśli wolisz któryś z pozostałych 7 języków, Ender 3 S1 Pro będzie dla Ciebie lepszą opcją.

Magnetyczna blacha konstrukcyjna ze stali sprężynowej PC VS PEI

W drukarce 3D Ender 3 S1 jest to płyta konstrukcyjna ze stali sprężynowej magnetycznej pokryta powierzchnią z poliwęglanu (PC). Zapewnia to niezawodne przyleganie warstwy spodniej do różnych materiałów, a jednocześnie łatwe usuwanie zadrukowanych obiektów. Jedyne, co należy zrobić, to zdjąć arkusz roboczy komputera z drukarki, a następnie zgiąć go, a zobaczysz, jak przedmiot się od niego odkleja.

Magnetyczny arkusz PEI jest z pewnością ulepszeniem Endera 3 S1 Pro w celu odróżnienia go od S1. Płyta konstrukcyjna ze stali sprężynowej malowana proszkowo PEI ma silniejszą przyczepność do włókna. Kolejnym ulepszeniem powierzchni druku Ender S1 Pro jest konstrukcja uchwytu, która jest wygodna do zdejmowania płyty z łóżka.

Dysza wysokotemperaturowa do 260°C w porównaniu do 300°C

W Ender 3 S1 dysza może wytrzymać nagrzewanie w wysokiej temperaturze do 260°C, czyli nieco więcej niż średnia temperatura 250°C w większości podstawowych drukarek 3D i jest kompatybilna z drukowaniem większości materiałów, takich jak PETG, ABS, PLA i TPU.

Jednak w drukarce 3D Ender 3 S1 Pro jej bardziej zaawansowana miedziana dysza może wytrzymać nagrzewanie do 300 ° C, dzięki czemu dysza radzi sobie z nylonem, a nawet włóknem węglowym.

Dlatego jeśli chcesz drukować na materiałach o bardzo wysokiej temperaturze, Ender 3 S1 Pro będzie lepszą opcją.

Wspólny wentylator chłodzący VS chłodzenie cieczą

jak widać na powyższych zdjęciach, po lewej stronie jest to zwykły wentylator z chłodzeniem powietrzem dla Endera 3 S1, a po prawej jest to typ płynny dla S1 Pro, który jest bardziej wydajny w odprowadzaniu ciepła. Jeśli zawsze drukujesz w wysokiej temperaturze, może to być plusem dla Twojego wyboru.

Pasek świetlny LED

Kolejnym udoskonaleniem Endera 3 S1 Pro w porównaniu z S1 jest pasek świetlny LED, który można umieścić na górnym pasku suwnicy. Zapewnia doskonałe oświetlenie nad łóżkiem drukarki i pomaga wykryć, czy coś jest z wydrukiem.

Może to być zaletą w przypadku drukowania w ciemnym pomieszczeniu.

Ulepszona tytanowa przerwa termiczna

Tytanowa przekładka cieplna ukryta w głowicy drukującej Endera 3 S1 Pro z pewnością stanowi ulepszenie w stosunku do zwykłej przekładki termicznej ze stali nierdzewnej w S1.

Tę niewielką modernizację można łatwo pominąć, chyba że zdemontowano głowicę drukującą. Warto jednak wiedzieć, że tytanowa przekładka cieplna jest odporna na wyższą temperaturę w porównaniu z przekładką ze stali nierdzewnej.

Porównanie parametrów

Przejdźmy teraz do ostatniej części tej recenzji, szybkiego przeglądu parametrów drukarki 3D Ender 3 S1 i S1 Pro.

Endera 3 S1 Endera 3 S1 Pro
Cena 399 USD 479 USD
Zbuduj objętość 220*220*270mm 220*220*270mm
Rozmiar drukarki 487*453*622mm 490*455*625mm
Waga 9,1 kg 8,6 kg
Płyta główna 32-bitowy cichy 32-bitowy cichy
Wytłaczarka Wytłaczarka bezpośrednia Sprite z podwójną przekładnią

Sprite w całości z metalu, podwójny

Wytłaczarka bezpośrednia z przekładnią

Maksymalna temperatura dyszy 260° C 300° C
Maks. temperatura podgrzewanego stołu 100° C 110° C
Interfejs USB-C/SD USB-C/SD
Automatyczne poziomowanie Tak Tak
Podwójna oś Z Tak Tak
Ekran Ekran z pokrętłem o przekątnej 4,3 cala Ekran dotykowy o przekątnej 4,3 cala
Język chiński/angielski

chiński/angielski/niemiecki/

Hiszpański/Francuski/Włoski/

Portugalski/rosyjski/turecki

Problemy z Creality Ender 3 S1

1. Nie jest już tak przyjazny dla budżetu

Dla początkującego lub podstawowej drukarki 3D Creality Ender 3 S1 kosztuje 399 $, czyli drożej niż większość podstawowych drukarek 3D o tych samych przyzwoitych właściwościach drukowania. Na przykład Kingroon KP3S kosztuje tylko 179 $, ale oferuje jeszcze lepszą konfigurację. Krótko mówiąc, cena Endera 3 S1 nie jest już tak przyjazna dla budżetu w porównaniu z większością markerów do druku 3D.

2. Słabo ilustrowana instrukcja obsługi

Kolejnym problemem, który znaleźliśmy, jest instrukcja Creality dla Endera 3 S1. Niektóre fragmenty są słabo zilustrowane i trudne do zrozumienia, dlatego właściwą odpowiedź musimy znaleźć sami.

3. Kanał wentylatora zasłania widok z przodu procesu drukowania

Zainstalowany ukośnie wentylator chłodzący zasłania widok procesu drukowania z przodu, co jest dość nieprzyjazne do obserwacji i wykrywania, czy coś pójdzie nie tak podczas drukowania.

4. Kabel z tyłu łóżka posiada długą gumową osłonę, która utrudnia czyszczenie łóżka

Długa gumowa osłona kabla zasilającego stołu drukarki może być dość irytująca, gdy chcesz wytrzeć i wyczyścić stół drukarki.

5. Nie można wyciszyć sygnału dźwiękowego ekranu.

Kolejną irytującą rzeczą, którą można znaleźć, jest sygnał dźwiękowy ekranu. Ale wygląda na to, że nie ma możliwości wyciszenia tego. To naprawdę dziwne!

6. Czasami tylko podgrzewa łóżko

Czasami po rozpoczęciu drukowania Ender 3 S1 tylko wstępnie podgrzewa stół, pozostawiając nieogrzewaną dyszę. Ale jeśli wybierzesz na ekranie opcję „Rozgrzej PLA”, drukarka rozgrzeje zarówno dyszę, jak i stół. Trudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Wniosek

Wreszcie dochodzimy do wniosku. Zarówno Ender 3 S1, jak i S1 Pro są dość przyjazne dla początkujących ze względu na szybki montaż i łatwą obsługę z funkcją automatycznego poziomowania stołu, a także dobry wybór dla doświadczonych użytkowników, którzy chcą bardziej zaawansowanej wydajności, aby drukować niezawodnie i z dużą precyzją.

Jeśli masz mniejszy budżet i nie potrzebujesz zaawansowanych funkcji Endera 3 S1 Pro, Ender 3 S1 będzie dla Ciebie odpowiedni i będzie lepszym wyborem. A jeśli nie przejmujesz się ceną i chcesz doświadczyć bardziej zaawansowanej konfiguracji i drukować na żarnikach wysokotemperaturowych, takich jak nylon i włókno węglowe, bardziej zaawansowany Ender 3 S1 Pro będzie dla Ciebie plusem.

Artículo anterior Recenzja Kingroon KP5L: specyfikacja, ulepszenia, test wydruku i nie tylko
Artículo siguiente Kingroon KP3S vs Creality Ender 3 V2 vs Prusa Mini Recenzja i porównanie

Deja un comentario

* Campos requeridos