Drukarka 3D FDM działa na napędzie bezpośrednim lub systemie wytłaczania Bowdena. Jako użytkownik drukarki 3D FDM prędzej czy później staniesz przed pytaniem, którą wytłaczarkę z napędem bezpośrednim czy wytłaczarkę Bowdena wybrać. Zacznijmy teraz od podstaw wytłaczania w druku 3D, poznajmy zalety i wady wytłaczarek z napędem bezpośrednim i wytłaczarkami Bowdena oraz nauczmy się decydować, które wybrać do konkretnych zadań drukowania 3D.
Co to jest wytłaczanie w druku 3D?
Wytłaczanie w druku 3D to proces wpychania materiału do strefy topienia, podgrzewania i odkształcania w celu wypłynięcia z dyszy. Jest bardziej znany jako modelowanie osadzania topionego (FDM) lub produkcja włókien topionych (FFF).
Co to jest wytłaczarka z napędem bezpośrednim?
W systemie napędu bezpośredniego wytłaczarka jest montowana tuż nad górną częścią hotendu. Oznacza to, że wytłaczarka wpycha żarnik bezpośrednio do hotendu, bez żadnych dodatkowych elementów pomiędzy nimi.
Plusy i minusy wytłaczarki z napędem bezpośrednim
Oczywiście sposób, w jaki wytłaczarka z napędem bezpośrednim jest zamontowana i działa, naprawdę zapewnia nam wiele przydatnych funkcji. Ale tymczasem widzimy też pewne wady tego rozwiązania.
Plusy:
1. Lepsze i bardziej niezawodne wytłaczanie
Ponieważ wytłaczarka z napędem bezpośrednim jest zamontowana tuż nad głowicą, silnik może bezpośrednio wpychać włókno do strefy topienia, a następnie przez dyszę. Wytłaczarka z napędem bezpośrednim zapewnia lepsze i bardziej niezawodne wytłaczanie.
2. Łatwiejsze i szybsze zwijanie
Ekstruder z napędem bezpośrednim, dzięki krótszej odległości wytłaczarki od dyszy, znacznie łatwiej i szybciej wycofuje filament.
Wytłaczarka z napędem bezpośrednim w drukarce 3D Kingroon KP3S
3. Mniejszy silnik również działa
Mniejsza odległość do wepchnięcia żarnika, wytłaczarka z napędem bezpośrednim wymaga mniejszej mocy do pracy. Dlatego mniejszy silnik o mniejszym momencie obrotowym działa również w wytłaczarce z napędem bezpośrednim.
4. Nadaje się do szerszego zakresu żarników
Wytłaczarka z napędem bezpośrednim ma szerszą kompatybilność z różnymi materiałami żarnikowymi. Dobrze współpracuje nie tylko z powszechnie używanym PLA, ale także z elastycznymi włóknami, takimi jak TPU, TEPG i włóknami ściernymi, takimi jak nylon.
Cons:
1. Więcej wibracji
Zamontowana bezpośrednio na stole ekstruder z napędem bezpośrednim w oczywisty sposób zwiększa wagę głowicy drukującej. Dlatego głowica drukująca porusza się z możliwymi większymi wibracjami i ograniczeniem prędkości. Woblenie zdarza się częściej i prowadzi do pewnej utraty dokładności osi X i Y.
2. Trudne w utrzymaniu
Ponieważ wytłaczarka z napędem bezpośrednim jest zamontowana na górze, mamy mniejszy dostęp do dolnych podzespołów, a konserwacja hotendu staje się trudniejsza. Na przykład, aby wyczyścić dyszę, mamy do wykonania znacznie bardziej złożone procedury.
Co to jest wytłaczarka Bowdena?
W przeciwieństwie do wytłaczarki z napędem bezpośrednim, wytłaczarka Bowdena jest zawsze montowana na ramie drukarki i porusza się wzdłuż śruby pociągowej osi Z. Łączy się z hotendem za pomocą rurki Bowdena (zwanej również rurką teflonową lub rurką PTFE).
Plusy i minusy wytłaczarki Bowdena
Konstrukcja wytłaczarki Bowdena oznacza większą odległość pomiędzy wytłaczarką a głowicą, ale mniejszy ciężar głowicy drukującej. Dlatego widzimy zarówno zalety, jak i wady wytłaczarki Bowdena.
Plusy:
1. Mniejszy ciężar głowicy drukującej
Łatwo wpaść na pomysł, że lżejsza głowica drukująca w drukarce 3D Bowdena porusza się wzdłuż osi X z mniejszymi wibracjami, czystszym ruchem i większą prędkością niż w drukarce 3D z napędem bezpośrednim. Dzięki temu uzyskujemy zwiększoną prędkość druku oraz lepszą dokładność w osi X i Y.
2. Możliwa większa objętość kompilacji
Mniejszy rozmiar głowicy drukującej w drukarce 3D Bowdena często oznacza możliwą większą objętość wydruku w porównaniu z drukarką 3D z napędem bezpośrednim w prawie tym samym rozmiarze ramy i konstrukcji. Dzieje się tak po prostu dlatego, że mniejsza głowica drukująca ma więcej miejsca do poruszania się w górę i w dół.
Cons:
1. Wymaga mocniejszego silnika
Do przepchnięcia żarnika przez długą rurkę PTFE do hotendu wytłaczarki Bowdena potrzebny jest mocniejszy silnik o większym momencie obrotowym.
2. Znacznie dłuższy czas reakcji
Długa rurka PTFE zwiększa również tarcie podczas wpychania żarnika do środka. Powoduje zauważalne opóźnienie czasu reakcji, co oznacza, że potrzebne jest dłuższe, ale szybsze cofanie, aby uniknąć napięcia.
3. Mniejsza kompatybilność żarnika
Większa odległość do przebycia wewnątrz rurki PTFE wytłaczarki Bowdena prowadzi do możliwego zwinięcia się włókna, a nawet zatkania, szczególnie w przypadku elastycznych lub ściernych włókien, takich jak TPU, TEPG, nylon itp. W związku z tym podczas drukowania na Bowdena występują ograniczenia włókien drukarka 3d. Nalegając, aby drukować określone rodzaje żarnika na drukarce 3D Bowdena, musisz pokonać wiele trudności i problemów, aby odnieść sukces.
Wniosek
Po przejrzeniu całej powyższej zawartości, w tym cech oraz zalet i wad wytłaczarki z napędem bezpośrednim i wytłaczarki Bowdena, w końcu dochodzimy do zakończenia.
Nietrudno ująć największe różnice pomiędzy ekstruderem z napędem bezpośrednim a ekstruderem Bowdena na dwa elementy, odległościami, jakie pokonuje żarnik oraz wagą ich głowic drukujących.
Dzięki mniejszej odległości, jaką pokonuje żarnik w systemie wytłaczania z napędem bezpośrednim, drukarka 3D z napędem bezpośrednim ma znacznie szerszą kompatybilność z włóknami i jest bardziej zalecana do drukowania elastycznych materiałów, takich jak TPU.
Przy mniejszej wadze i większej stabilności głowicy drukującej, drukarka 3D Bowden jest bardziej preferowana ze względu na większą prędkość drukowania i stosunkowo nieco większą dokładność w osiach X i Y, jeśli nie drukujesz elastycznego włókna.
My belt came apart how do I fix it