Jak skalibrować ustawienie E-Step w drukarce 3D

Hotend i wytłaczarka drukarek 3D

Istnieją dwie części drukarki 3D, które biorą udział w wyciskaniu żarnika do drukarki 3D z dyszy: jedna to hotend drukarki 3D , który podgrzewa i topi żarnik, a druga to wytłaczarka drukarki 3D , która wpycha włókna do hotendu.

Wytłaczarka bezpośrednia VS wytłaczarka Bowdena

Kiedy wytłaczarka znajduje się bezpośrednio na hotendzie, nazywamy ją wytłaczarką bezpośrednią. W drukarkach 3D Kingroon KP3S i Kingroon KP5L zastosowano wytłaczarki bezpośrednie. Gdy ekstruder jest podłączony do hotendu za pomocą długiej rurki teflonowej w tak zwanym ustawieniu Bowdena.

Co to jest kalibracja wytłaczarki lub kalibracja eStep?

Dzisiaj będziemy kalibrować ilość żarnika, który wytłaczarka będzie wpychać do hotendu. Wytłaczarka nie zna dokładnej ilości włókna to pcha. Zasadniczo sterownik drukarki przekazuje informacje tylko silnikowi ile kroków powinien przesunąć do przodu i domyślnie nie jest w stanie zgadnąć ile żarnika karmi się każdym krokiem. Wartość, która to mówi, to liczba kroków na milimetr, która jest przechowywana oprogramowanie sterownika. I to jest dokładnie ta wartość, którą obliczymy.

Dlaczego kalibracja wytłaczarki jest ważna?

Niedostateczne lub nadmierne wytłaczanie może powodować kilka wyraźnych objawów na wynikach drukowania. Jeśli wytłaczanie jest niedostateczne, to znaczy, że drukarka nakłada za mało włókna, na wydrukach będą widoczne przerwy w górnych warstwach. Twoje wydruki będą narażone na słabą przyczepność, wypaczenie i separację warstw w środku wydruku. Nie będą tak mocne mechanicznie, jak mogłyby być. Ponadto zwisy nie będą dobrze drukowane.

nadruk na środku


Z drugiej strony, jeśli zastosujesz nadmierne wytłaczanie, to znaczy, że ułożysz za dużo włókna, na wydrukach pojawią się plamy, co spowoduje problem z nitkowaniem. a dysza prawdopodobnie się zatka po zbyt dużym zakleszczeniu się żarnika w hotendzie.

Kalibracja ekstrudera pomaga osiągnąć kompromis, w którym ilość układanego włókna jest odpowiednia.

Lista kontrolna przed kalibracją eStep

Przed kalibracją eStep musisz sprawdzić kilka rzeczy:

  • Po pierwsze, musisz się upewnić, że silnik krokowy wytłaczarki nie pomija kroków.
  • Po drugie, hotend nie powinien być zatkany.
  • Naciąg na rolce ekstrudera należy ustawić tak, aby śruba hobowana nie przebijała się przez żarnik. Jeśli ustawisz go zbyt luźno, będzie miał za słaby chwyt i będzie ślizgał się po filamencie. Jeśli będzie zbyt ciasny, przebije się przez włókno i straci przyczepność.
  • Po drugie, upewnij się, że żarnik nie ciągnie ekstrudera.

Proces kalibracji wytłaczarki

W celu przeprowadzenia właściwej kalibracji powiemy kontrolerowi, aby wytłoczył określoną wartość
długość żarnika, a następnie porównamy ją z długością, która została faktycznie przepchnięta przez hotend.

Najpierw rozgrzej hotend do temperatury, w której zwykle drukujesz. Zaznacz żarnik w znanej odległości od stałego punktu. 100 mm dla wytłaczarki testowej to dobra wartość, ale ponieważ wytłaczarka może wypchnąć za dużo włókna, oznaczenie go na 100 mm może spowodować zniknięcie oznaczenia w wytłaczarce. Więc zaznaczę to na 150 mm.

Następnie powiedz kontrolerowi, aby wytłoczył 100 mm włókna z prędkością podobną do
co robi podczas drukowania. W przypadku żarnika 3 mm dobrą wartością na początek jest 0,5 do 1 mm na sekundę (30 do 60 na minutę). W przypadku żarnika o średnicy 1,75 mm zużywa się od 1,5 do 3 mm/s (co odpowiada 90 mm do 180 mm na minutę).

Jeśli host, którego używasz, pozwala na wytłaczanie włókna, ustaw prędkość i długość i użyj tego. Jeśli nie, użyj wiersza poleceń i wyślij G1 (przejdź do pozycji), E100 (wytłaczarka, 100 mm), F30 (przy 30 mm na minutę) lub F90, jeśli używasz żarnika 1,75 mm. Ale wcześniej trzeba było wysłać G92E0, żeby zresetował wytłaczarkę. kalibracja krokowa

Po zakończeniu wytłaczarki ponownie zmierz odległość do znaku i odejmij ją od pierwotnych 150 mm. Jest to długość włókna, przez które faktycznie przepchnęła się wytłaczarka.

W moim przypadku jest to 150 mm minus 34 mm, 116 mm. Teraz, aby skompensować to przesunięcie o 16 mm, dostosujemy wartość kroków na milimetr dla wytłaczarki.

Jeśli nie wiesz, jakiej wartości aktualnie używa Twoja drukarka, wyślij jej M503, a ona wyplunie swoje aktualne ustawienia.

Aby uzyskać nowe stopnie na mm, pomnóż stare stopnie na mm przez 100 mm i podziel wszystko przez rzeczywistą długość wyciągnięcia. To jest nowa wartość kroków na mm dla wytłaczarki.

kalibracja kroków

Aby go użyć, możesz użyć polecenia M92 z argumentem E i nową liczbą kroków na milimetr, aby tymczasowo ustawić tę wartość. Następnie możesz wysłać M500, aby Marlin zapamiętał nową wartość, którą właśnie wysłałeś. Możesz też zaktualizować konfigurację oprogramowania sprzętowego i ponownie przesłać całość.

Teraz możesz uruchomić test kalibracji wytłaczania po raz drugi, aby sprawdzić kalibrację. Celem nie jest jednak uzyskanie prawidłowej wartości w granicach 0,1 procenta, ponieważ proces wytłaczania jest dość tolerancyjny na takie drobne błędy.

Jednakże, aby uzyskać odpowiednią ilość żarnika wychodzącego z dyszy, musisz zrobić jeszcze jedną rzecz, a mianowicie zmierzyć średnicę żarnika.

Niektóre tanie włókna mogą mieć dość duże odchylenia od początku do końca rolki. W pomiarze średnicy ważne jest to, że nie mierzy się tylko jednego miejsca. Pobierz kilka próbek na około metr włókna i pamiętaj również o zmierzeniu wokół włókna, na wypadek, gdyby był w jakikolwiek sposób owalny. Weź średnią ze wszystkich tych pomiarów i wprowadź ją do krajalnicy.

Masz już przeprowadzoną podstawową kalibrację i Twoja drukarka powinna być naprawdę bliska wytłoczenia odpowiedniej ilości plastiku.

Być może będziesz musiał dostosować mnożnik wytłaczania, jeśli zauważysz, że wydruki są stale przepełnione lub z drugiej strony mają luki nawet na górnych powierzchniach, a warstw jest wiele. Możesz dostosować mnożnik wytłaczania w oprogramowaniu krajalnicy, aż górne powierzchnie zostaną wypełnione, a następnie dodać 1-2%, aby mieć pewność, że wydruki będą ładne i mocne.

Kalibracja wytłaczarki drukarki 3D

Jeśli okaże się, że musisz dostosować mnożnik o więcej niż około 10%, coś mogło pójść nie tak podczas kalibracji - po prostu spróbuj jeszcze raz.

Jeśli używasz standardowego oprogramowania sprzętowego, niektóre polecenia nie są jeszcze obsługiwane i może być konieczne ręczne dostosowanie ich.

Najpierw przejdź do poniższego linku i pobierz narzędzie do kalibracji Extruder E-steps firmy MihaiDesigns. https://thangs.com/designer/MihaiDesigns/3d-model/Extruder%20E-steps%20calibration%20tool-47802

Wydrukuj go, a następnie użyj do pomiaru.

Gdy to zrobisz, mocno przeciągnij żarnik i przytrzymaj go narzędziem, a następnie zaznacz żarnik w dwóch szczelinach.

Zaznacz włókno

Następnie otrzymasz dwie kropki na filamencie, długość blatu wynosi 100 mm.

Następnie pozwól drukarce wycisnąć 100 mm włókna.

Wytnij włókno

Następnie za pomocą narzędzia zmierz widoczną długość.

Zmierz widoczną długość

W rezultacie otrzymaliśmy 9 mm. Przejdźmy do następnego kroku.

Kliknij ten link i oblicz wartość. https://teachingtechyt.github.io/calibration.html#esteps

Oblicz nową wartość kroku E

Wprowadź domyślną wartość E-Step dla wytłaczarki Titan, która wynosi 768 mm/s i widoczną długość. Następnie otrzymujemy nową wartość, która wynosi 691,89189. Jeśli nie używasz wytłaczarki Titan, wyszukaj w Google lub zapytaj producenta o domyślną wartość E-Step.

Następnie otwórz plik „robin_nano_cfg.txt”, wyszukaj „>DEFAULT_E0_STEPS_PER_UNIT” i zmodyfikuj jego wartość na nową.

Zmodyfikuj krok E

Następnie zapisz plik i prześlij go na drukarkę, wszystko gotowe.

Poprzedni artykuł Załadunek i rozładunek włókna w KINGROON KP3S Pro V2 i KLP1

zostaw komentarz

* Wymagane pola