Jakie są najlepsze temperatury drukowania i jak dostosować je do swojego żarnika?

Temperatury drukowania, w tym temperatura dysz i temperatura gorącego stołu, to ważne ustawienia, które w znacznym stopniu wpływają na jakość druku w przypadku drukowania z użyciem PLA, ABS, PETG, TPU lub włókna nylonowego. Różne materiały, z których wykonane są włókna mają różną jakość, dlatego wymagane są różne ustawienia temperatury drukowania. W tym artykule zaczniemy temat od zalecanych temperatur drukowania dla PLA, ABS itp., a następnie zagłębimy się w praktyczne metody dostrojenia najlepszych temperatur drukowania dla konkretnego włókna.

Zalecane temperatury drukowania dla różnych żarników:

1. Temperatury druku PLA

Jako najbardziej dostępny materiał z najmniejszymi ograniczeniami druku, PLA jest bez wątpienia najpopularniejszym materiałem wśród użytkowników drukarek 3D.

Zwykle zalecana temperatura druku (temperatura dyszy) dla PLA może mieścić się w zakresie od 180 ℃ do 230 ℃; w międzyczasie można zalecić temperaturę gorącego łóżka w zakresie od 20 ℃ do 60 ℃.

Ponadto podgrzewane łóżko nie jest aż tak potrzebne do drukowania PLA. Dlatego też można spotkać drukarki 3D bez podgrzewanego stołu drukarskiego, chociaż są one dość rzadkie.

2. Temperatury drukowania ABS

ABS to kolejny popularny żarnik w drukarkach 3D, ale z większymi ograniczeniami.

ABS jest znacznie twardszy niż PLA, ale ma tendencję do odkształcania się. Dlatego też Filament ABS wymaga wyższych temperatur drukowania i zazwyczaj doświadczony twórca druku 3D umieści drukarkę w obudowie, aby zapobiec szybkiemu ochłodzeniu i deformacji wydruku.

Zalecane temperatury drukowania dla ABS:

Temperatura dyszy 210℃ - 250℃

Temperatura gorącego łóżka 80 ℃ - 110 ℃

3. Temperatury druku PETG

Filament PETG jest stosunkowo nowym materiałem w druku 3D i rzadziej stosowanym w porównaniu z PLA i ABS. Dzięki połączonym cechom PLA i ABS, PETG wymaga wyższej temperatury dyszy niż ABS i temperatury gorącego stołu jak PLA. Ponadto podczas drukowania za pomocą PETG podgrzewane łóżko również nie jest konieczne.

Zalecane temperatury druku dla PETG:

Temperatura dyszy 230℃ - 250℃

Temperatura gorącego stołu 55 ℃ - 75 ℃ (dla stołu drukarki nieprzyklejonego taśmą)

4. Temperatura druku TPU

TPU, jako elastyczny włókno, jest popularny do drukowania etui na telefony komórkowe i inne modele z dobrą elastycznością. TPU jest użyteczną, ale także wymagającą opcją dla twórców druku 3D, zwłaszcza początkujących.

Zalecane temperatury drukowania dla TPU:

Temperatura dyszy 220℃ - 250℃

Temperatura gorącego łóżka 30 ℃ - 60 ℃

5. Temperatura drukowania nylonu

Filament nylonowy znany jest ze swojej wytrzymałości i elastyczności. Drukowanie na nylonie wymaga wyższych temperatur dyszy i gorącego stołu, dlatego należy umieścić drukarkę w obudowie, aby odizolować ją od niższej temperatury otoczenia.

Zalecane temperatury drukowania dla nylonu:

Temperatura dyszy 230℃ - 265℃

Temperatura gorącego łóżka 70 ℃ - 90 ℃

Co się stanie w przypadku drukowania przy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze dyszy?

Podczas drukowania przy zbyt niskiej temperaturze dyszy wytłaczarka będzie mniej wytłaczana lub nawet nie będzie wytłaczać wcale; gdy temperatura dyszy jest zbyt wysoka, włókno staje się zbyt płynne i nie wygląda tak czysto i równomiernie, aż w końcu utworzy się niechlujna, stopiona plama na stole drukarki.

Co się stanie, jeśli drukujesz przy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze stołu roboczego?

Wypaczona dolna warstwa

Jeśli drukujesz w zbyt niskiej temperaturze stołu, dolna warstwa wydruku będzie miała słabą przyczepność do stołu, co spowoduje wypaczenie wydruku 3D; z drugiej strony, zbyt wysoka temperatura gorącego stołu może spowodować, że dolna warstwa mocno się stopi i podczas drukowania 3D nastąpi stopa słonia, a nawet dolna warstwa zbyt mocno przylega do gorącego stołu i może spowodować uszkodzenie wydruku po zdjęciu go ze stołu .

Stopa słonia drukowana w 3D

Jak ustawić najlepsze temperatury drukowania dla swojego żarnika?

Kiedy otrzymujemy nową szpulę z żarnikiem, czy to z PLA, ABS, TPU, PETG czy nylonu, na szpuli znajduje się etykieta, która podaje zarówno zakres temperatur gorącego stołu, jak i zalecany zakres temperatury dyszy.

Etykieta na szpuli z żarnikiem opisuje zalecane zakresy temperatur drukowania

Aby dobrać najlepsze temperatury drukowania dla materiału, który nigdy nie był używany w Twojej drukarce 3D, możesz wykonać wydruki testowe, zaczynając od środka zalecanych zakresów temperatur drukowania. I dostosowuj wartość o 5 ℃ wyżej lub niżej w zależności od wyniku drukowania, aż znajdziesz najlepszą temperaturę drukowania zarówno dla dyszy, jak i gorącego stołu.

Ponadto włókna tego samego materiału od różnych dostawców mogą różnić się nieznacznie jakością. Będzie to wymagać zmiany temperatur drukowania.

Na przykład często drukujesz żarnik PLA w temperaturze 195 ℃ dla dyszy i 60 ℃ dla gorącego stołu, ale okazuje się, że te wartości nie działają w przypadku nowego filamentu PLA od innego dostawcy, a czasami nawet w innym kolorze żarnika PLA od tego samego dostawcy. W takich okolicznościach konieczna jest niewielka korekta temperatury drukowania.

Inną częstą rzeczą, którą robimy, aby dostosować temperaturę drukowania dla PLA, ABS, PETG, TPU lub nylonu, jest wydrukowanie wieży temperaturowej, która wyraźnie wskazuje wpływ temperatury dyszy na wydruk wraz ze wzrostem wartości temperatury, podobnie jak wieża.

Poprzedni artykuł Załadunek i rozładunek włókna w KINGROON KP3S Pro V2 i KLP1

zostaw komentarz

* Wymagane pola