Jak naprawić drukarkę 3D, która nie czyta karty SD?

Wielu użytkowników może spotkać się z faktem , że Creality Ender 3 nie czyta karty SD podczas drukowania. Może się to również zdarzyć w przypadku każdej innej drukarki 3D. A przyczyny mogą być zupełnie inne, a czasami błahe sprawy są ignorowane, zwłaszcza przez początkujących. To sprawia, że ​​drukarka 3D nie czyta karty SD jest tak frustrującym problemem. Aby pomóc użytkownikom, zebraliśmy możliwie najwięcej możliwych przyczyn, a tymczasem w tym artykule znajdują się odpowiednie rozwiązania pozwalające rozwiązać te problemy, których nie można przegapić.

Przyczyny i rozwiązania dla Endera 3, który nie czyta karty SD

1. Niewłaściwie włożona karta SD

Dość często zdarza się, że kiedy już uda nam się wydrukować dobry model, spieszymy się do drukarki, ale nieostrożnie wkładamy kartę SD nieodpowiednio połączoną z gniazdem karty. Dzieje się tak albo ze zbyt luźnym stykiem karty SD, albo z odwrotnie włożoną kartą SD.

Zatem pierwszą rzeczą do zrobienia, gdy Ender 3 nie odczytuje karty SD, jest sprawdzenie, czy karta SD jest prawidłowo włożona; jeśli nie, włóż ponownie kartę SD do gniazda z prawidłową orientacją styków (zwykle stroną z pinami do dołu, na przykład w Creality Ender 3, tylko w niektórych drukarkach można ustawić piny do góry).

2. Zakurzona karta SD lub gniazdo kart SD

Zakurzona karta SD lub gniazdo karty może spowodować, że drukarka nie odczyta karty SD. Delikatnie przedmuchaj gniazdo karty suszarką do włosów i delikatnie przetrzyj styki karty SD miękką szmatką (zalecana jest ściereczka do okularów). Czysta karta SD i gniazdo karty są również ważne, aby drukarka mogła uzyskać dostęp do plików znajdujących się na karcie SD.

3. Niewłaściwe nazwy plików

Zbyt długie (większe niż 8 znaków lub nawet więcej) lub zawierające spację nazwy plików G-code na karcie SD nie są odpowiednie do odczytania przez niektóre drukarki 3D. Skróć nazwy plików tak, aby nie przekraczały 8 znaków (typowe dla Endera 3) i usuń spacje w nazwach plików.

Powinniśmy także unikać rozpoczynania nazw plików g-code od podkreślenia lub innych symboli specjalnych. Nazwy plików G-code rozpoczynające się od cyfry lub litery są również rozwiązaniem w przypadku, gdy drukarka 3D nie czyta karty SD.

4. Podfolder Pliki kodu G

Niektórzy ludzie chcą kategoryzować swoje pliki g-code na karcie SD i tworzyć w tym celu podfoldery. Okazuje się jednak, że jest to kolejny powód, dla którego drukarka nie czyta pliku.

Usuń dowolny podfolder z karty SD, a przekonasz się, że znów działa.

5. Włóż kartę SD, gdy drukarka jest włączona

Dziwne, że po włożeniu karty SD, gdy drukarka jest włączona, drukarka również nie czyta karty SD. Ale ta okoliczność naprawdę ma miejsce w przypadku niektórych drukarek 3D.

Dlatego powinniśmy wypróbować inną procedurę, jak poniżej:

Wyjmij kartę SD - wyłącz drukarkę - włóż ponownie kartę SD - ponownie włącz drukarkę.

6. Zły format karty SD

Dla większości użytkowników format karty SD nigdy nie będzie problemem. Ale gdy drukarka nie czyta karty SD. Przyczyną może być również format karty SD.

Prawie wszystkie drukarki 3D najlepiej współpracują z kartami SD w formacie FAT32, a nawet odczytują tylko karty SD w formacie FAT32.

Aby rozwiązać problem i zmienić format karty SD na FAT32, wykonaj poniższe kroki:

1. Włóż kartę SD do gniazda karty PC.

2. Kliknij „Ten komputer” (ikona komputera).

3. Kliknij prawym przyciskiem myszy partycję karty SD (która zostanie wyświetlona w sekcji „Urządzenia i dyski”).

4. Kliknij opcję „Format” z menu rozwijanego.

5. Kliknij podetykietę „System plików”.

6. Wybierz „FAT32 (domyślnie)” lub „W95 FAT32 (LBA)”.

7. Kliknij przycisk „Start” poniżej, a karta SD zostanie automatycznie sformatowana w systemie FAT32.

Formatowanie karty SD spowoduje usunięcie wszystkich znajdujących się na niej plików. Jeśli masz w środku ważne pliki, wykonaj wcześniej kopię zapasową, aby kontynuować.

7. Mniej wolnego miejsca na karcie SD

W Enderze 3 możliwe jest, że drukarka nie odczyta karty SD z mniejszą ilością wolnego miejsca.

Może to być spowodowane plikami konfiguracyjnymi oprogramowania. Jeśli coś jest z nim nie tak, mniejsza ilość wolnego miejsca na karcie SD powoduje, że drukarka działa nieprawidłowo.

Usuń niepotrzebne pliki z karty SD, aby uzyskać więcej wolnego miejsca.

8. Stara wersja oprogramowania sprzętowego drukarki

Stara wersja oprogramowania sprzętowego Endera 3 może również powodować błąd odczytu karty SD. Aktualizuj oprogramowanie sprzętowe do najnowszej wersji dostawcy, co może pomóc w rozwiązaniu problemu spowodowanego błędami odczytu karty SD.

9. Wadliwa karta SD

Karty SD mogą ulec uszkodzeniu, jeśli będą używane i przechowywane bez ostrożności. Wymień obecną kartę SD na nową; jeśli to działa, prawdopodobnie jest to problem spowodowany uszkodzoną kartą SD.

10. Uszkodzony slot na kartę

Gniazdo karty w drukarce 3D jest połączone z czytnikiem kart na płycie głównej. Niektórzy użytkownicy mają tendencję do wpychania karty SD do gniazda karty z dużą siłą. Może to spowodować uszkodzenie gniazda karty i doprowadzić do słabego połączenia z czytnikiem kart na płycie głównej.

W takim przypadku należy skontaktować się z dostawcami w celu uzyskania profesjonalnych rozwiązań.

Poprzedni artykuł Załadunek i rozładunek włókna w KINGROON KP3S Pro V2 i KLP1

Uwagi

JosNL - październik 26, 2023

Hello,
I have an Ender 3D pro and am not getting a mini SD card that is not being inserted into my printer. I have formatted in FAT, FAT16 and Fat32 but none of them work in the printer. It keeps coming back with NO TF CARD. Now I read that I need to upgrade the firmware but don’t know how? The printer now has: Marlin version 1.0.1. 2020-4-25
I have read a lot but that is all too technical for me. Can you please help me?

korean kp5l usser - kwiecień 8, 2023

A beep code “pee” is constantly heard when printing a print Once a second.. Why is that?

Linda - marzec 24, 2023

We have a new 3D and am still learning. I wonder if a different SD card will work.? I tried one and the card and shows all the filed on the computer but nothing on the printer
Any ideas?

Kingroon 3D Official - grudzień 31, 2022

@André If the SD Card slot cannot be fixed, you may need to use something to hold it, stay tight, then turn on the printer. It might be able to flash files. Then we suggest using the printer with the Klipper firmware to get rid of the SD card slot.
If not work, you need to replace an SD card slot or a mainboard.

Kingroon 3D Official - grudzień 31, 2022

@Remcoder Thanks for sharing! That’s helpful for Mac users. I use the SD Card Formatter mostly, it works great.

Remcoder - sierpień 26, 2022

On the mac I had some trouble formatting the SD card so that the printer would read the files. Eventually I realized that 1) the printer cannot read partitions larger than 4GB and 2) Diskutils want to create a partition that uses all available space on the SD card.

To overcome this I used diskutil on the command-line as follows:

First run
$ diskutil info to determine which device number you need for the SD card. It was ‘disk2’ in my case.

Then, using you device number, run this command to create (at least) 2 partitions
$ sudo diskutil partitionDisk disk2 MBR fat32 KP3S 4G fat32 EXTRA 4G

This will ensure the first partition is 4GB and not bigger. The last partition in the list will always take the rest of the available space but we’re only interested in the first.

Now the printer will read gcode files from it again or you can use it to flash a new firmware onto the printer.

Happy printing!

André - lipiec 2, 2022

Bom Dia,
Tenho uma KP3S, o slot do cartao esta danificado, como faço para atualizar o firmware ?

zostaw komentarz

* Wymagane pola