Porównanie interfejsu internetowego Klippera: grot vs. Fluid vs. OctoPrint

Druk 3D zrewolucjonizował przemysł produkcyjny, umożliwiając osobom fizycznym i firmom łatwe tworzenie złożonych i skomplikowanych projektów. Aby zwiększyć możliwości drukarek 3D, opracowano różne rozwiązania oprogramowania sprzętowego i oprogramowania. Wśród tych rozwiązań wyróżnia się oprogramowanie Klipper, oferujące zaawansowane funkcje i poprawę wydajności. Aby uczynić go bardziej dostępnym i przyjaznym dla użytkownika, dla Klippera opracowano kilka interfejsów internetowych. W tym artykule porównamy trzy popularne interfejsy internetowe Klippera: Mainsail, Fluidd i OctoPrint.

Krótki przegląd Klippera i jego znaczenia w druku 3D

Klipper to oprogramowanie typu open source, które zastępuje standardowe oprogramowanie w drukarkach 3D. Przenosi przetwarzanie z płyty głównej drukarki na komputer jednopłytkowy, taki jak Raspberry Pi. Pozwala to na szybsze i bardziej wydajne przetwarzanie, dzięki czemu drukarka może korzystać z zaawansowanych funkcji i wyższych prędkości drukowania. Po zainstalowaniu oprogramowania sprzętowego Klipper użytkownicy mogą doświadczyć zwiększonej wydajności, większej precyzji i ulepszonej funkcjonalności.

interfejs-prusa-grotsail Rysunek 1 reddit.com

Większość drukarek 3D wymaga aktualizacji sprzętu, aby móc korzystać z oprogramowania sprzętowego Klipper. Istnieje jednak kilka nowszych drukarek, takich jak drukarki 3D Kingroon KP3S Pro V2 iKingroon KLP1 , które są dostarczane z preinstalowanym oprogramowaniem sprzętowym Klipper. Oznacza to, że możesz rozpocząć korzystanie z Klippera bez konieczności dokonywania jakichkolwiek dodatkowych modyfikacji i uaktualnień. Może to być opłacalna opcja dla tych, którzy rozważają użycie oprogramowania sprzętowego Klipper w swojej drukarce 3D, ale może być również znacznie łatwiejszym sposobem na rozpoczęcie pracy dla użytkowników, którzy mają mniejszą wiedzę o oprogramowaniu/komputerze.

Kingroon-drukarka 3D

Rysunek 2 źródło: all3dp.com

Przegląd interfejsów internetowych dla Klippera

Oprogramowanie sprzętowe Klipper stanowi podstawę sterowania drukarką 3D, ale brakuje w nim graficznego interfejsu użytkownika (GUI) umożliwiającego łatwe sterowanie i monitorowanie. W tym miejscu z pomocą przychodzą interfejsy sieciowe. Interfejsy sieciowe Klippera pełnią rolę pomostu pomiędzy oprogramowaniem sprzętowym a użytkownikiem, zapewniając przyjazny dla użytkownika panel sterowania dostępny poprzez przeglądarkę internetową. Interfejsy te umożliwiają użytkownikom interakcję z drukarką 3D, zarządzanie zadaniami drukowania, zmianę ustawień i zdalne monitorowanie stanu drukarki.

Zrozumienie komponentów Klippera 

Aby lepiej zrozumieć działanie interfejsów sieciowych Klipper, przyjrzyjmy się kluczowym komponentom systemu Klipper.

Oprogramowanie sprzętowe Klipper: serce systemu 

Oprogramowanie sprzętowe Klipper stanowi rdzeń systemu Klipper. Działa na mikrokontrolerze będącym częścią płyty głównej drukarki 3D. Obsługuje niskopoziomowe operacje drukarki, takie jak odczytywanie poleceń kodu G, przekładanie ich na ruchy silnika oraz sterowanie wytłaczarką i innymi komponentami. Oprogramowanie sprzętowe Klipper jest wysoce konfigurowalne i można je dostosować do konkretnych modeli drukarek i wymagań. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy dodać Klipper do swojej drukarki 3D, zapoznaj się z naszym artykułem o tym, czym jest Klipper i dlaczego miałbyś go chcieć.

Moonraker API: łączenie oprogramowania sprzętowego i interfejsów internetowych

Moonraker API działa jako pomost pomiędzy oprogramowaniem Klipper a interfejsami internetowymi. Zapewnia zestaw poleceń i punktów końcowych, których interfejsy sieciowe używają do komunikacji z oprogramowaniem sprzętowym. Interfejs API Moonraker umożliwia interfejsom sieciowym wysyłanie poleceń do drukarki, pobieranie stanu i informacji o drukarce oraz otrzymywanie aktualizacji w czasie rzeczywistym podczas drukowania.

Serwer sieciowy/interfejs sieciowy: Panel sterowania użytkownika 

Serwer sieciowy i interfejs to kluczowe części Klippera, zapewniające pulpit nawigacyjny, do którego można uzyskać dostęp za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Tutaj sterujesz swoją drukarką 3D. Tutaj możesz rozpoczynać i zatrzymywać zadania drukowania, sprawdzać stan drukarki, regulować temperaturę, obsługiwać żarnik i wykonywać o wiele więcej. To jak zdalny panel sterowania spełniający wszystkie Twoje potrzeby w zakresie drukowania 3D.

Wybór idealnego interfejsu

Wybór odpowiedniego interfejsu sprowadza się do Twoich osobistych preferencji dotyczących drukowania i pożądanego poziomu kontroli. Cenisz prostotę i łatwość, czy też szukasz zaawansowanych funkcji i szerokich możliwości dostosowywania? Każdy interfejs oferuje coś wyjątkowego:

Wybierz Mainsail, aby uzyskać usprawnione działanie z częstymi aktualizacjami i doskonałym wsparciem społeczności.

Jeśli szukasz prostego rozwiązania z przyjazną dla użytkownika obsługą, wybierz Fluidd .

Wybierz OctoPrint, jeśli już używasz OctoPrint z Marlinem, używasz wielu wtyczek Octoprint, bez których nie możesz się obejść, lub szukasz solidnej, dobrze przetestowanej i sprawdzonej opcji interfejsu.

Pod koniec tego artykułu będziesz lepiej rozumieć mocne strony i specjalności każdego interfejsu, co umożliwi Ci dokonanie najlepszego wyboru dla Twojej konkretnej przygody z drukowaniem 3D.

Porównanie interfejsów internetowych Klippera

Teraz, gdy już rozumiemy Klippera i jego komponenty, przyjrzyjmy się porównaniu interfejsów internetowych Mainsail, Fluidd i OctoPrint.

Fluidd: lekki i przyjazny dla użytkownika

Celem Fluidd jest bycie lekkim i łatwym w obsłudze dla użytkowników Klippera. Ma przyjemny, płynny wygląd dzięki prostym przyciskom i fajnej grafice. Oto bliższe spojrzenie na to, co Fluidd wnosi do Twojej konfiguracji drukowania 3D. interfejs sieciowy fluidd-klipper

Rysunek 3 źródło: alex.doud.io

Konfiguracja Fluidd: szybka i łatwa

Instalacja Fluidd na Raspberry Pi jest prosta. Po prostu wgraj system operacyjny FluiddPi na Raspberry Pi za pomocą narzędzi takich jak Balena Etcher lub Raspberry Pi Imager . Wygodną częścią FluiddPi jest to, że zawiera preinstalowany Klipper, dzięki czemu proces instalacji jest bardziej plug-and-play. Zazwyczaj całą konfigurację można zakończyć w czasie krótszym niż trzydzieści minut.

Szczegółowe instrukcje można znaleźć w przewodniku na stronie internetowej Fluidd .

Jak konfigurowalny jest Fluidd ?

W porównaniu do Mainsail i OctoPrint, Fluidd nie oferuje tego samego poziomu personalizacji, ale nadal zapewnia pewną elastyczność. Użytkownicy mogą zmieniać układ pulpitu nawigacyjnego i wybierać spośród różnych motywów opracowanych przez społeczność. Fluidd oferuje również przydatną opcję tworzenia i ukrywania niestandardowych przycisków makr, aby utrzymać porządek w interfejsie. Brakuje jednak opcji dostosowywania dla urządzeń mobilnych, ponieważ nie jest przeznaczony dla smartfonów, co uniemożliwia użytkownikom zmianę położenia kart w interfejsie mobilnym. Należy wziąć pod uwagę to ograniczenie, zwłaszcza jeśli sterowanie mobilne stanowi znaczną część konfiguracji drukowania 3D. Chociaż interfejsu mobilnego nie można dostosować, jest elegancki i dobrze pasuje do urządzenia mobilnego, w przeciwieństwie do OctoPrint, który wymaga dodatkowych wtyczek, aby uzyskać interfejs użytkownika przyjazny dla urządzeń mobilnych.

Łatwy w użyciu? Absolutnie

Fluidd jest bardzo prosty. Możesz na przykład po prostu przeciągnąć i upuścić pliki .gcode bezpośrednio na pulpit nawigacyjny. Cały układ jest przejrzysty i prosty, więc nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Klipperem, nie będziesz miał żadnych problemów z opanowaniem go.

Czy projekt Fluidd nadal ma się dobrze?

Tak, Fluidd wciąż żyje i ma się dobrze. Jest aktywny w GitHub , a zespół regularnie udostępnia aktualizacje i poprawki błędów. Mniej więcej od połowy 2021 r. do początków 2022 r. panował spokój, ale od tego czasu firma idzie pełną parą, a nowe aktualizacje pojawiają się niemal co miesiąc.

Co jest wyjątkowo fajnego w Fluidd?

Fluidd dla wielu drukarek i kamer internetowych: Fluidd umożliwia zarządzanie wieloma drukarkami 3D i kamerami internetowymi z jednego Raspberry Pi. Jest to przydatna funkcja, jeśli używasz kilku drukarek jednocześnie i nie chcesz konfigurować innego Pi dla każdej.

Przesyłanie fragmentatorów i miniatury: Możesz wysyłać pliki gcode bezpośrednio z fragmentatorów, takich jak PrusaSlicer i Cura , do Klippera za pośrednictwem Fluidd, a nawet oglądać miniatury swoich modeli bezpośrednio w interfejsie. Jeśli używasz OrcaSlicer , możesz nawet uzyskać dostęp do interfejsu Fluidd bezpośrednio z zakładki „Urządzenie” fragmentatorów.

Statystyki czujnika: Fluidd pokazuje wszystkie ważne statystyki Twojego Raspberry Pi, takie jak temperatura i użycie procesora, w zgrabny sposób graficzny.

Inteligentna konsola: Konsola w Fluidd jest całkiem sprytna – ma autouzupełnianie i filtry, które pomogą Ci szybko znaleźć właściwe polecenie.

Przeglądarka Gcode: Pozwala zobaczyć pliki Gcode w 2D i dostosować ich wygląd. Ponadto dostępna jest fajna funkcja „Wyklucz obiekty”, która umożliwia pomijanie części wydruku, jeśli coś pójdzie nie tak w trakcie pracy.

WSKAZÓWKA : Możesz zainstalować Fluidd i Klipper jako aktualizację swojej drukarki lub możesz kupić nową drukarkę z Klipperem i preinstalowanym interfejsem sieciowym Fluidd, np. Kingroon KP3S Pro V2 lubKLP1 .

Grot i grot OS

Porozmawiajmy teraz o żaglu głównym. Mainsail OS jest popularnym wyborem do sterowania drukarkami 3D za pomocą Klippera od czasu jego debiutu w listopadzie 2020 r. Jest znany z dobrej współpracy z Moonrakerem i łatwości konfiguracji, dzięki czemu działa płynnie w przypadku Klippera. Omówmy, co wyróżnia Mainsail OS. Możesz zauważyć pewne podobieństwa pomiędzy Fluidd i Grotsail, ponieważ Grot jest rozwidleniem oprogramowania Fluidd.

Grot-interfejs-interfejs-klipper

Jak łatwa jest konfiguracja?

Konfiguracja żagla głównego jest dość prosta. Możesz użyć narzędzi takich jak Raspberry Pi Imager , Balena Etcher lub KIAUH i działa to z każdą drukarką 3D. Ponadto masz możliwość dostosowania konfiguracji, jeśli potrzebujesz czegoś nieco innego.

Czy możesz zrobić to sam?

Mainsail pozwala bawić się jego wyglądem i dotykiem bardziej niż Fluidd, ale nie tak bardzo jak OctoPrint. Możesz zmienić wygląd i działanie pulpitu nawigacyjnego, co jest przydatne, jeśli przełączasz się między różnymi urządzeniami. Możesz także dostosować wygląd sekcji Głowica narzędziowa, a nawet skonfigurować własne preferencje dotyczące szybkości i ruchów drukowania. Przeglądarka kodów G też jest całkiem fajna – możesz zmieniać jej kolory i daje podgląd 3D tego, co masz zamiar wydrukować.

Czy to jest łatwe w obsłudze?

Mainsail jest przyjazny dla użytkownika, nawet jeśli jesteś w tym nowy. Wygląda dobrze i działa dobrze niezależnie od tego, czy korzystasz z telefonu, tabletu czy komputera. Układ jest przejrzysty, dzięki czemu takie rzeczy, jak dostosowanie poziomu łóżka drukarki, są całkiem proste.

Jak często to aktualizują?

Zespół stojący za Mainsailem dba o świeżość dzięki regularnym aktualizacjom. Oryginalny programista jest nadal zaangażowany i jest grupa ludzi, którzy cały czas przyczyniają się do ulepszania gry.

Jakie dodatkowe rzeczy to robi?

Historia drukowania: Mainsail śledzi Twoje zadania drukowania, co jest świetne, jeśli korzystasz z wielu drukarek lub po prostu chcesz śledzić, jak często drukujesz, co drukujesz lub ile zużywasz materiału.

Poziomowanie łóżka: pokazuje poziom Twojego łóżka za pomocą zgrabnej grafiki.

Zapamiętaj swoje ustawienia: Mainsail zapamiętuje Twoje ostatnie ustawienia gorącego końca i stołu drukarki, dzięki czemu możesz szybko do nich wrócić.

Sprawdź swój kod G: Przeglądarka kodów G w Mainsail jest dość szczegółowa. Możesz oglądać swoje modele w 3D i bawić się ich wyglądem.

OctoPrint: pionier w zdalnym drukowaniu 3D

Wreszcie OctoPrint. OctoPrint jest głównym graczem w zdalnym świecie druku 3D od czasu swojej pierwszej stabilnej wersji w czerwcu 2015 r. Ponad 120 wydań to nie tylko interfejs; to projekt kierowany przez społeczność, który ukształtował sposób, w jaki myślimy o zdalnym zarządzaniu drukarkami 3D. OctoPrint jest od lat popularny w przypadku oprogramowania sprzętowego drukarki 3D Marlin, a teraz jest realnym wyborem również dla Klippera.

interfejs użytkownika octoprint Rysunek 4 źródło: obico.com

Jak uruchomić OctoPrint

Instalacja OctoPrint jest prosta. Działa na Raspberry Pi 3B lub nowszym, korzystając z systemu operacyjnego OctoPi - wstępnie skonfigurowanego obrazu Raspbian ze wszystkim, co potrzebne do OctoPrint. Podobnie jak w przypadku Mainsail i Fluidd, jego ustawienie jest szybkie i zwykle zajmuje około godziny, jeśli jest to Twój pierwszy raz.

Dostosowywanie OctoPrint

Po wyjęciu z pudełka domyślna konfiguracja OctoPrint ma nieco ograniczony zestaw funkcji. Jednak jego siła leży w menedżerze wtyczek, który oferuje ponad 250 wtyczek stworzonych przez społeczność, oferujących mnóstwo funkcji, takich jak dostosowywanie interfejsu użytkownika, fantazyjne tworzenie filmów poklatkowych, zdalne sterowanie drukarką 3D, wykrywanie awarii AI i wiele innych. Dzięki menedżerowi wtyczek OctoPrint oferuje najwięcej możliwości dostosowania spośród trzech opcji interfejsu.

Łatwość użycia

OctoPrint jest przyjazny dla użytkownika, ale wymaga trochę nauki. Jednak gdy już to opanujesz, jest to proste. Jej układ jest dobrze zorganizowany, co ułatwia nawigację i dostęp do informacji. Konfiguracją OctoPrint dla Twojej drukarki można również zarządzać dzięki dedykowanemu kreatorowi konfiguracji, który prowadzi użytkowników przez cały proces.

Działalność projektu

OctoPrint wyróżnia się jako jeden z najaktywniejszych projektów druku 3D typu open source. Korzysta z silnej społeczności programistów i współpracowników, a rozwój oparty na języku Python umożliwia jego adaptację i ewolucję. Gina Häußge, główna programistka, odgrywa aktywną rolę w społeczności i stale pracuje nad udoskonalaniem OctoPrint.

Godne uwagi funkcje OctoPrint

Octolapse: ta wyjątkowa funkcja tworzy wspaniałe poklatki, kontrolując ruchy drukarki w celu uzyskania idealnego zdjęcia.

Powiadomienia Telegramu: Otrzymuj aktualizacje dotyczące zadań drukowania bezpośrednio w Telegramie, automatyzując proces monitorowania.

Print Time Genius: Zapewnia dokładne szacunki czasu drukowania, co stanowi krok naprzód w stosunku do natywnych przewidywań czasu OctoPrint.

Bezpośrednie pobieranie z Thingiverse i MyMiniFactory : Upraszcza proces wyszukiwania i drukowania modeli 3D.

Dodatkowe wtyczki: Podobnie jak Themeify , Bed Visualizer i TouchUI , wtyczki te zwiększają funkcjonalność OctoPrint, czyniąc go bardziej wszechstronnym niż inne interfejsy.

Porównanie funkcji: Grot vs. Fluid vs. OctoPrint 

Jeśli chodzi o funkcje, Mainsail oferuje szczegółową historię drukowania i wizualizację siatki łóżka, dostarczając cennych informacji na temat rozwiązywania problemów i dostrajania ustawień drukowania. Fluidd wyróżnia się konfigurowalnym dashboardem i obsługą makr, która pozwala użytkownikom tworzyć skróty do często używanych poleceń. OctoPrint wyróżnia się obszerną biblioteką wtyczek, zapewniającą takie funkcje, jak tworzenie timelapse i integracja z popularnymi platformami druku 3D.

Wydajność i niezawodność

Wszystkie trzy interfejsy mają aktywny rozwój i wsparcie społeczności, zapewniając częste aktualizacje i poprawki błędów. Jednakże, chociaż Mainsail i Fluidd są bardzo lekkie, OctoPrint jest systemem „cięższym”, więc możesz napotkać problemy, jeśli urządzenie, na którym uruchamiasz Klipper, nie ma wystarczającej mocy obliczeniowej.

Wsparcie i rozwój społeczności

Ważnym czynnikiem jest dostępność wsparcia społeczności i działań rozwojowych wokół każdego interfejsu. Mainsail, Fluidd i OctoPrint mają aktywne społeczności, które zapewniają wsparcie, odpowiadają na pytania i przyczyniają się do rozwoju interfejsów. Korzystne jest wybranie interfejsu z aktywną i pomocną społecznością, ponieważ zapewnia to lepsze doświadczenia użytkownika i dostęp do ciągłych ulepszeń.

Zgodność z innym oprogramowaniem i urządzeniami

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest kompatybilność interfejsu internetowego z innym oprogramowaniem i urządzeniami. Na przykład OctoPrint ma szeroką obsługę wtyczek, w tym wbudowany menedżer wtyczek, umożliwiając użytkownikom dodawanie wielu dodatkowych funkcji do swoich drukarek 3D, takich jak statystyki druku 3D, przyjazne dla urządzeń mobilnych, interfejsy, obsługa timelapse i wiele więcej. Mainsail i Fluidd również zapewniają opcje integracji, chociaż mogą nie mieć takiego samego poziomu obsługi wtyczek jak OctoPrint.

Nawet bez formalnego systemu wtyczek wielu członków społeczności zaczęło tworzyć wtyczki dla Klippera, w tym wykluczanie regionu, tworzenie filmów poklatkowych w stylu Octolapse, przeglądarkę kodów G, wykrywanie błędów drukowania AI firmy Obico i zdalny dostęp do drukarki 3D i wiele więcej . OctoPrint, Fluidd i Mainsail można zintegrować bezpośrednio z popularnymi krajalnicami, takimi jak PrusaSlicer, Cura i OrcaSlicer, umożliwiając rozpoczynanie wydruków bezpośrednio z krajalnicy.

Aktualizacje i konserwacja

Regularne aktualizacje i konserwacja mają kluczowe znaczenie dla stabilności i bezpieczeństwa każdego interfejsu internetowego. Ważne jest, aby wybrać interfejs, który jest aktywnie utrzymywany i otrzymuje aktualizacje w celu usunięcia błędów, wprowadzenia nowych funkcji i zapewnienia kompatybilności z najnowszymi wersjami oprogramowania Klipper. Wszystkie trzy omawiane w tym artykule interfejsy mają aktywny rozwój i wsparcie, warto jednak zaznaczyć, że OctoPrint istnieje dłużej i ma większą bazę użytkowników, co często przekłada się na częstsze aktualizacje i rozwój wtyczek.

Często zadawane pytania

Klipper i jego różne interfejsy sieciowe to złożone tematy z wieloma komponentami, dlatego możesz mieć pytania. Poniżej zebraliśmy kilka typowych pytań:

Co to jest interfejs sieciowy Klipper?

Interfejs sieciowy Klipper to graficzny interfejs użytkownika (GUI), który zapewnia internetowy panel sterowania umożliwiający interakcję z drukarką 3D korzystającą z oprogramowania sprzętowego Klipper. Oprogramowanie sprzętowe Klipper obsługuje niskopoziomowe operacje drukarki, natomiast interfejs sieciowy działa jako pomost pomiędzy oprogramowaniem sprzętowym a użytkownikiem, umożliwiając zdalne sterowanie i monitorowanie.

Dlaczego warto używać interfejsu sieciowego Klipper?

Interfejs sieciowy Klippera zapewnia przyjazny dla użytkownika panel sterowania dostępny poprzez przeglądarkę internetową. Umożliwia użytkownikom interakcję z drukarką 3D, zarządzanie zadaniami drukowania, zmianę ustawień i zdalne monitorowanie stanu drukarki. Ułatwia to sterowanie i monitorowanie drukarek 3D, zwłaszcza gdy drukarka znajduje się w innym pomieszczeniu lub nawet w innym miejscu.

Jakie są zalety oprogramowania Klipper?

Oprogramowanie sprzętowe Klipper przenosi przetwarzanie z płyty głównej drukarki na komputer jednopłytkowy, taki jak Raspberry Pi. Pozwala to na szybsze i bardziej wydajne przetwarzanie, dzięki czemu drukarka może korzystać z zaawansowanych funkcji i wyższych prędkości drukowania. Po zainstalowaniu oprogramowania sprzętowego Klipper użytkownicy mogą doświadczyć zwiększonej wydajności, większej precyzji i ulepszonej funkcjonalności.

Czy mogę przełączać się między interfejsami sieciowymi Klipper?

Tak, możesz przełączać się pomiędzy interfejsami sieciowymi Klippera w zależności od Twoich preferencji i wymagań. Można nawet używać różnych interfejsów Klippera jednocześnie w określonych konfiguracjach. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że interfejs jest kompatybilny z Twoją drukarką 3D i wersją oprogramowania Klipper, z której korzystasz.

Czy mogę korzystać z interfejsu internetowego Klipper na urządzeniu mobilnym?

Tak, większość interfejsów internetowych Klippera jest zaprojektowana do pracy na różnych urządzeniach, w tym telefonach komórkowych i tabletach. Jednakże ważne jest, aby przed użyciem go na urządzeniu mobilnym sprawdzić responsywność i kompatybilność interfejsu z urządzeniem. Niektóre interfejsy mogą wymagać dodatkowej instalacji lub konfiguracji, aby działały poprawnie na urządzeniach mobilnych.

Czy interfejsy sieciowe Klipper są kompatybilne ze wszystkimi drukarkami 3D?

Interfejsy sieciowe Klipper są ogólnie kompatybilne z szeroką gamą drukarek 3D korzystających z oprogramowania sprzętowego Klipper. Zawsze jednak zaleca się sprawdzenie zgodności konkretnego interfejsu sieciowego z modelem drukarki i wersją oprogramowania sprzętowego. Niektóre interfejsy mogą mieć ograniczenia lub specyficzne wymagania, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić badania lub skonsultować się ze społecznością w celu uzyskania wskazówek.

Czy mogę dostosować wygląd i ustawienia interfejsu internetowego Klipper?

Tak, wiele interfejsów internetowych Klippera oferuje opcje dostosowywania, umożliwiające personalizację wyglądu i ustawień zgodnie z Twoimi preferencjami. Często możesz zmienić motyw, układ, a nawet dodać niestandardowe funkcje lub makra, aby dopasować je do swojego przepływu pracy. Jednakże zakres dostosowywania może się różnić w zależności od konkretnego interfejsu, dlatego zaleca się zapoznanie się z dostępnymi opcjami i dokumentacją dla każdego interfejsu.

Czy interfejsy sieciowe Klipper są bezpieczne?

Interfejsy internetowe Klipper starają się zapewnić bezpieczne środowisko do zdalnego sterowania i monitorowania drukarki 3D. Jednakże ważne jest, aby zabezpieczyć swoją sieć i podjąć podstawowe środki ostrożności, takie jak używanie silnych haseł oraz aktualizowanie oprogramowania sprzętowego i interfejsu internetowego, aby mieć pewność, że zostaną zastosowane najnowsze poprawki zabezpieczeń. Ponadto rozważ włączenie funkcji, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, jeśli są dostępne w celu zapewnienia dodatkowej warstwy bezpieczeństwa.

Czy mogę jednocześnie uruchomić wiele interfejsów internetowych Klipper?

Z technicznego punktu widzenia możliwe jest jednoczesne uruchomienie wielu interfejsów internetowych Klippera, ale może to wymagać dodatkowej konfiguracji i konfiguracji. Równoczesne uruchamianie wielu interfejsów może wymagać przypisania różnych portów lub skonfigurowania wirtualnych hostów na serwerze internetowym. Ważne jest, aby uważnie przeczytać dokumentację i postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez twórców każdego interfejsu, aby uniknąć konfliktów lub problemów z wydajnością.

Czy interfejsy internetowe Klippera zastępują tradycyjny ekran LCD w drukarce 3D?

Interfejsy sieciowe Klipper zapewniają alternatywny sposób zdalnego sterowania i monitorowania drukarki, ale ekran LCD nadal służy jako wygodny interfejs bezpośrednio na drukarce. Interfejsy internetowe oferują dodatkową funkcjonalność i wygodę, szczególnie w przypadku zdalnego zarządzania, ale nie mają na celu zastąpienia fizycznych elementów sterujących drukarki. Biorąc to pod uwagę, jeśli instalujesz Klipper na drukarce 3D, na której wcześniej działało oprogramowanie Marlin, Twój ekran LCD może nie działać z Klipperem bez dodatkowych konfiguracji.

Wniosek

Podsumowując, Mainsail, Fluidd i OctoPrint to trzy popularne interfejsy sieciowe dla oprogramowania sprzętowego Klipper, każdy z własnym zestawem funkcji i zalet. Fluidd oferuje prosty i przejrzysty interfejs użytkownika z dużą ilością opcji dostosowywania. Mainsail, siostrzany projekt Fluidd, jest łatwy w instalacji i charakteryzuje się bardzo aktywnym rozwojem. OctoPrint zapewnia wszechstronną platformę z obszerną biblioteką wtyczek, dającą użytkownikom elastyczność w rozszerzaniu funkcjonalności ich drukarek 3D.

Wybór odpowiedniego interfejsu internetowego ostatecznie zależy od indywidualnych preferencji i wymagań. Zaleca się wypróbowanie różnych interfejsów i sprawdzenie, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Każdy interfejs ma swoje mocne i słabe strony, a to, co działa dla jednego użytkownika, niekoniecznie musi działać dla innego. Biorąc pod uwagę takie czynniki, jak funkcje, wydajność, wsparcie społeczności, kompatybilność i aktualizacje, możesz podjąć świadomą decyzję i poprawić jakość drukowania 3D z wykorzystaniem Klippera.

Nadal nie masz pewności co do procesu konfiguracji Klippera i wyboru interfejsu? Możesz kupić drukarkę 3D z preinstalowanym Klipperem! Kingroon KP3S Pro V2 to obecnie najtańsza drukarka Klipper na rynku, której cena została niedawno obniżona do zaledwie 229 USD. Jest to drukarka 3D na wsporniku, wyposażona w preinstalowany interfejs Klipper i Fluidd, zdolna do drukowania z prędkością do 350 mm/s.Kingroon KLP1 to kolejna drukarka dostarczana z preinstalowanym Klipperem. KLP1 to niedroga, zamknięta drukarka 3D zdolna do drukowania ABS, ASA i innych zaawansowanych materiałów. Już od 329 USD KLP1 jest najtańszą drukarką Klipper, która umożliwia drukowanie zaawansowanych materiałów od razu po wyjęciu z pudełka. Dowiedz się więcej o KP3S Pro V2, KLP1 i innych szybkich drukarkach 3D w naszym artykule na temat najlepszych szybkich drukarek 3D na rok 2024 .

Poprzedni artykuł Filament do druku 3D – jak wybrać najlepszy materiał do swojego projektu
Następny artykuł Jakie to uczucie pracować w firmie produkującej drukarki 3D? Rozdział 1

zostaw komentarz

* Wymagane pola