Plusy i minusy arkusza PEI do druku 3D

Przyczepność płyty roboczej musi być jednym z najczęstszych problemów producentów drukarek 3D. Jednak obecnie w pewnych okolicznościach kawałek arkusza PEI byłby lepszym rozwiązaniem problemów z przyczepnością płyty roboczej. Dziś dowiemy się czym jest arkusz PEI i nauczymy się jak nakładać go na naszej drukarce 3D.

Co to jest arkusz PEI?

Kawałek arkusza PEI to zwykle arkusz stali sprężynowej z proszkiem PEI natryskiwanym na jego powierzchnię. PEI, skrót od polieteroimidu, to amorficzny, bursztynowy do przezroczystego termoplast o właściwościach podobnych do pokrewnego tworzywa sztucznego PEEK. W porównaniu z PEEK, PEI jest tańszy, ale ma niższą udarność i temperaturę użytkową. Jego silne właściwości adhezyjne i stabilność chemiczna sprawiają, że arkusz PEI jest idealną powierzchnią zarówno dla drukarek 3D FFF, jak i FDM.

Plusy i minusy arkusza PEI do druku 3D

Dlaczego arkusz PEI jest zalecany i zyskuje popularność w druku 3D?

Po pierwsze, PEI ma doskonałe właściwości mechaniczne, takie jak stabilność w wysokiej temperaturze i odporność na zużycie, co sprawia, że ​​arkusz PEI jest idealnym materiałem na powierzchnię do druku 3D.

Po drugie, arkusz PEI jest kompatybilny z prawie wszystkimi rodzajami włókien do druku 3D, na przykład PLA, ABS, PETG, TPU, nylonem, HIPS. itd.

Po trzecie, arkusza PEI można używać zarówno na podgrzewanym, jak i nieogrzewanym stole drukarki.

Po czwarte, arkusz PEI jest bardzo przyczepny; nie potrzebujesz już klejów ani taśm; Tymczasem zarówno rondo, jak i tratwa nie są aż tak potrzebne podczas drukowania na arkuszu PEI.

Po piąte, arkusz PEI zapewnia lepszą przewodność cieplną podgrzewanego łóżka.

Po szóste, arkusz PEI zapewnia gładkie wykończenie pierwszej lub dolnej warstwy wydruku.

Po 7. w porównaniu do powierzchni szkła, arkusz PEI jest znacznie lżejszy, ale lepiej przewodzi ciepło, dzięki czemu lepiej zapobiega przesuwaniu się warstw.

Po 8. podczas drukowania obiektu jednoczęściowego arkusz PEI umożliwia łatwiejsze usunięcie obiektu.

Wady arkusza PEI, które powinniśmy znać

Przed użyciem arkusza PEI powinniśmy zdawać sobie sprawę również z niektórych jego wad.

Po pierwsze, arkusz PEI ma bardzo miękką powierzchnię natryskiwanego proszku PEI. Aby uniknąć uszkodzenia wydruku lub arkusza PEI, należy dobrze wyregulować stół drukarki, aby uniknąć nadmiernego skrobania.

po drugie, arkusz PEI może mocno przylegać do drukowanego przedmiotu; kiedy to nastąpi, prosimy o cierpliwość i powolne usuwanie wydrukowanego elementu, zachowując ostrożność, aby go nie uszkodzić.

Jak nałożyć arkusz PEI na stół drukarki

Zwykle na rynku można spotkać trzy rodzaje arkuszy PEI: samoprzylepny, nieprzylepny i magnetyczny.

Krok 1 — Wyczyść łóżko drukarki

Oczywiście przed nałożeniem arkusza PEI na stół lepiej najpierw wyczyścić łóżko, aby uniknąć przeszkód i pozostałości po nadrukach.

Krok 2 – W razie potrzeby przytnij arkusz PEI

Niektóre arkusze PEI mogą być większe niż łóżko drukarki. Jeśli tak się stanie, połóż arkusz PEI na stole drukarki i użyj noża lub innego narzędzia tnącego, aby go odpowiednio i ostrożnie przyciąć.

Krok 3 — Nałóż arkusz PEI na stół drukarki

W przypadku samoprzylepnych arkuszy PEI należy odkleić folie ochronne z jednej krawędzi i powoli i ostrożnie docisnąć arkusz PEI do stołu drukarki, aby uniknąć powstania pęcherzyków wewnątrz arkusza. Jeśli pojawi się bąbelek, delikatnie go zeskrob, aż zniknie. W przypadku nieprzylepnego arkusza PEI można go mocno przymocować do stołu drukarki za pomocą klipsów. W przypadku magnetycznego arkusza PEI wystarczy położyć go na stole drukarki.

Krok 4 — Wypoziomuj ponownie stół drukarki

Zmiana powierzchni platformy roboczej może sprawić, że stół drukarki będzie nieco cieńszy lub grubszy. Zatem ostatnim krokiem jest ponowne wypoziomowanie stołu drukarki, aby zapewnić prawidłowe wypoziomowanie przed następnym drukiem.

Jak usunąć wydrukowany obiekt z arkusza PEI

Zwykle wystarczy jedynie zgiąć arkusz PEI, aby wydrukowany obiekt odskoczył od jego powierzchni. Czasami jednak niektóre wydruki mogą przylegać zbyt mocno do arkusza PEI.

W tym momencie lepiej spryskać drukowany obiekt alkoholem izopropylowym i pozostawić do namoczenia na kilka sekund. Wtedy dużo łatwiej jest wyciągnąć obiekt z arkusza PEI.

Ta metoda jest zdecydowanie zalecana w celu ochrony zarówno wydruku, jak i arkusza PEI, ponieważ niektórym doświadczonym twórcom udało się już usunąć duże obiekty o wymiarach około 235*235 mm.

Jak wyczyścić arkusz PEI z pozostałości lepkiego włókna

Pytania takie jak „jak czyścić platformę konstrukcyjną Endera 3” i „Czego używać do czyszczenia stołu drukarki 3D” mogą być często zadawane przez twórców druku 3D, szczególnie przez początkujących.

W przypadku sztywnych powierzchni, takich jak szklane łóżko, zawsze możesz zaufać szpatułce, która usunie pozostałości włókien.

Jednak na arkuszu PEI pozostałości włókien mogą być znacznie bardziej lepkie. Ale nie martw się!

Po usunięciu wydruku z arkusza PEI wystarczy, że alkohol izopropylowy nasiąknie jeszcze kilka sekund. Pozostałości można łatwo usunąć również rękami. Tutaj nie jest potrzebna szpatułka! I nie uszkodzi pokrytej powierzchni PEI platformy roboczej. Metodę tę można również zastosować na innych typach płyt konstrukcyjnych, jeśli resztki żarnika przylegają zbyt mocno.

Teraz ten artykuł zawiera najczęstsze pytania dotyczące codziennego drukowania 3D za pomocą arkusza PEI i dobiega końca.

Jednym słowem, arkusz PEI to dobra opcja zapewniająca doskonałą przyczepność wydruku przy stosunkowo niskim koszcie. Jeśli masz problemy z przyczepnością pierwszej warstwy na jakimkolwiek innym rodzaju powierzchni, nie zapomnij wypróbować arkusza PEI na swojej drukarce 3D.

Poprzedni artykuł Załadunek i rozładunek włókna w KINGROON KP3S Pro V2 i KLP1

zostaw komentarz

* Wymagane pola